Edukacja domowa to nic innego jak spełnienie obowiązku nauczania poza szkołą, a mówiąc prościej -dzieci edukowane domowo nie chodzą do „normalnej” szkoły, lecz uczą się same z pomocą lub pod kierunkiem swoich nauczycieli, rodziców/ opiekunów.
Edukacja domowa często jest mylona z pojęciami nauczania indywidualnego lub nauczania specjalnego. Tutaj krótkie wyjaśnienie – indywidualnym nauczaniem obejmuje się dzieci i młodzież, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły, zaś nauczanie specjalne proponowane jest tym dzieciom, które ze względu na swoją niepełnosprawność i różnego rodzaju deficyty rozwojowe nie będą w stanie sprostać wymaganiom programowym nauczania w szkolnictwie ogólnokształcącym.
Aby dziecko mogło uczyć się w trybie edukacji domowej, należy zapisać je do wybranej szkoły, w której co roku będzie przystępowało do egzaminów klasyfikacyjnych.
Do wybranej przez nas szkoły należy złożyć komplet wymaganych dokumentów oraz uzyskać zgodę dyrektora tej placówki na naukę w trybie edukacji domowej.
Podstawowymi dokumentami są:
- Podanie do dyrektora szkoły.
- Opinia z publicznej Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej.
Musimy pamiętać, że sama opinia nie jest zgodą na edukację domową, ale szeroko i dokładne opisuje rozwój naszego dziecka na moment przeprowadzania badań. Zawiera również wskazówki dla rodziców na co powinni zwrócić uwagę, co ograniczyć, a które umiejętności rozszerzać mając na uwadze szeroko rozumiany rozwój dziecka w danej grupie wiekowej.
- Oświadczenie dotyczące egzaminów, w którym my jako rodzice zobowiązujemy się do tego, że nasze dziecko na koniec każdego roku szkolnego będzie przystępowało do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych.
- Oświadczenie dotyczące zapewnienia warunków do kształcenia, które umożliwią realizację podstawy programowej obowiązującej na danym etapie kształcenia.
Mała uwaga:
Wiele szkół na swoich stronach zamieszcza gotowe wzory dokumentów.
Na zajęcia nie można zapisać się oraz zapłacić on-line.